
Perlehønebryst Supreme 0,35-0,5kg
Med perlehønen får du det lækre, saftige kød fra en opdrættet hønsefugl med en snert af den vilde fugls fyldige smag. Perlehønen er mørkere og mere mager i kødet end en kylling. Også bryst- og vingekødet er mørkere, fordi fuglen stadig opfører sig som en vild fugl og flyver rundt.
Hver pakke indeholder 2stk.
Dyr : Perlehøne
Udskæring: Bryst
Født i: Frankrig
Opvokset i: Frankrig
Slagtet i: Frankrig
Leveres som: Frostvare
Holdbarhed: Minimum 3 måneder
The Meat Club sender ordre afsted hver eneste tirsdag og tordag. Det betyder at hvis har du afgivet din ordre på vores hjemmesiden inden kl 10 på den bestemte pakkedag - vil du modtage din levering dagen efter.
Vi sørger for at pakke kødet trygt og godt i termokasser med fryselementer, så kødet har den rigtige temperatur hele vejen.
Pakken vil blive stillet foran din hoveddør - du har dog mulighed for at ændre placeringsted i 'ordrekommentarfeltet' i forbindelse med afgivelse af ordre. Her kan du f.eks. skrive garage eller lignende.
Har du brug for læse mere om vores fragt og levering - så tryk her.